Odzież ochronna, środki PPE i stres cieplny.

2 kwietnia 2021 0 Przez Stay Cool Team

Noszenie roboczej odzieży ochronnej i innych środków ochrony indywidualnej, zwiększa znacząco ryzyko występowania stresu cieplnego u pracowników, zmniejszając cyrkulację powietrza przy skórze. Znacząco zwiększa się wilgotność, przez co zmniejsza się wydolność procesu odparowywania.

Skutkami stresu cieplnego mogą być, zmniejszenie zdolności manualnych czy funkcji poznawczych co prowadzi do zwiększenia zagrożenia.

Rozwiązaniem tego problemu nie jest zaprzestanie noszenia środków ochrony indywidualnej – co może być bardziej niebezpieczne dla pracowników. Rozwiązaniem jest natomiast wprowadzanie w miejscu pracy właściwych strategii chłodzenia oraz nawadniania.

Dlaczego nosząc odzież i sprzęt PPE, wzrasta wpływ stresu cieplnego?

Pracownicy fizyczni i przemysłowi, zazwyczaj zobowiązani są do noszenia odzieży na całe ciało (długie spodnie, bluzy, marynarki, czapki) oraz dodatkowy sprzęt PPE taki jak okulary, gogle, maseczki czy rękawiczki.

Badania przeprowadzone w 2014 roku, zajmujące się wpływem noszenia wojskowych ubrań na fizjologię ciała ludzkiego, sugerują ze noszenie środków ochrony indywidualnej PPE oraz ciężkiej odzieży roboczej, zwiększają ryzyko wystąpienia stresu cieplnego jak i jego następstw.

Badanie „Military Clothing and Protective Material: Protection at the Limits of Physiological Regulation” (PL: Odzież wojskowa i materiały ochronne: ochrona w granicach regulacji fizjologicznych”), omawia sposoby, w jakie środki ochrony osobistej i odzież mogą zwiększyć stres cieplny.

Jednym z nich jest zatrzymywanie powietrza, pomiędzy skórą a elementem ubioru. Środki ochrony osobistej, oraz odzież przemysłowa często są wykonane z grubej i dość ciężkiej tkaniny, zazwyczaj również przykrywają powierzchnię niemal całego ciała, pozostawiając tylko niewiele miejsca w którym to powietrze może swobodnie przepływać i ochładzać ciało pracownika.

Podczas przeprowadzania badania stwierdzono, że „Im bardziej zakryte jest ciało, tym powietrze zostaje bardziej uwięzione pod ubraniem, tworząc swój własny mikroklimat przy powierzchni skóry. Powietrze nagrzewa się i zwiększa swoją wilgotność, co powoduje, że proces odparowywania potu znacząco zmniejsza się z upływem czasu, przez co nasila się stres cieplny.

Co więcej, pot wytwarzany przez ciało, w celu schłodzenia ciała przez odparowywanie, jest absorbowany przez środki ochrony osobistej lub materiał odzieży, co według badań powoduje mniejszą skuteczność chłodzenia niż odparowywanie potu wprost ze skóry.

Rezultatem jest wzrost wewnętrznej temperatury ciała, tętna, przy jednoczesnym zmniejszeniu wydolności organizmu.

Oddziaływania stresu cieplnego

Wynikający z powyższych sytuacji stres cieplny, może prowadzić do dyskomfortu fizycznego, a nawet do niebezpiecznych stanów takich jak wyczerpanie cieplne i udar cieplny.

Upośledzona zostaje również funkcja poznawcza i znacząco spada produktywność. Kiedy pracownicy stają się zbyt rozgrzani mogą stać się drażliwi, mieć ograniczony czas koncentracji i zmniejszoną zdolność do pracy.

 Czy należy ograniczyć stosowania środków ochrony indywidualnej?

Chociaż środki ochrony indywidualnej i odzież przemysłowa zwiększają ryzyko stresu cieplnego, są również ostatnią krytyczną linią obrony przed zagrożeniami bezpieczeństwa i pracownicy muszą je nosić, nawet podczas upałów.

Podczas gdy stres cieplny może być nieprzyjemny, konsekwencje pracy bez wyposażenia ochronnego mogą być znacznie gorsze.